Že je důležité odpouštět, se učíme už poměrně brzo. Bývá to často ve veku 4-5 let ve chvíli, kdy si hrajeme s nějakým kamarádem na pískovišti nebo doma a on nám třeba rozbije naši oblíbenou hračku nebo rozšlápne právě vytvořenou bábovičku. Rodiče nebo paní učitelka ve školce nám pak vysvětlí, že se na kamaráda nemáme zlobit, ale máme mu odpustit a podat si ruce, případně se obejmout.
Musím říct, že já si na tento moment docela dobře pamatuju. Připadalo mi to tenkrát docela nefér. Proč bych měla něco odpouštět, přece se mi stala křivda a to že to ten kamarád už neudělá mě moc neuklidnilo. Hračka byla rozbitá a už nešla zpravit. Věděla jsem, že ho rozhodně nechci pustit ke svým dalším hračkám a dát mu znovu šanci. Bohužel si často tento koncept neseme sebou do dospělosti. Nejen, že se držíme pocitu křivdy příliš dlouho, ale může se nám stát, že se tato negativní zkušenost změní na pevné přesvědčení, které někdy začneme uplatňovat i na další lidi.
Jak důležité je odpouštět, a to hlavně pro mě jsem si uvědomila asi až po 30 letech. Možná to trvalo, ale důležité je, že to pochopení vůbec přišlo.
Proč je důležité odpouštět?
Asi nejjednodušší cestou jak tomu porozumět je uvědomit si, že pokud v sobě pocit křivdy nosíme příliš dlouho, tak nám to nijak neprospívá, právě naopak. Někdy se může jednat o situaci, která se stala před mnoha lety (někdy i desítkami let) a pokaždé když si na ni vzpomeneme, tak pocítíme jaký má na nás neustále dosah. Obvykle pocítíme podobné emoce jako tenkrát, což je nepochybným důkazem toho, že jsme ještě nenechali tuto záležitost za sebou. Emoce jsou totiž vodítkem, které nám velice přesně ukáže, kde máme ještě zraněná místa.
Navíc pokud sebou nosíme starou křivdu, tak nám občas zkresluje náhled na jiné lidi. Např. pokud se zklamete v partnerském vztahu, tak se velice často stane, že k dalšímu vztahu přistupujete s pocitem, že se tato situace může opakovat. A pokud se do těchto myšlenek opravdu často hluboce ponoříte, může se jednoduše stát, že si do života tuto situaci přivoláte právě kvůli svému přesvědčení nebo i jednání (podezíravost, žárlivost). Proto je úplně nejlepší pokud se pokusíte odpustit, jakmile se už na to začnete alespoň trochu cítit. Tím, že to uděláte, tak zároveň tuto etapu svého života uzavřete a můžete si říct, že jí máte za sebou.
Co dělat, když se rozhodneme odpustit?
Už samotné rozhodnutí, že se vydáme cestou odpuštění je důležité. Někdy potřebujeme získat dostatečný odstup, abychom byli vůbec ochotni přijmout myšlenku, že je čas odpustit někomu, kdo nám hodně ublížil.
Pokuste se podívat na situaci novým pohledem. Pomáhá když se budete snažit pochopit, proč člověk, který vám ublížil jednal tímto způsobem. Motivy můžou být různé. Většina lidí koná ve svém zájmu a v některých případech možná ani netuší, že vám ublížili. Zkuste popřemýšlet, co mohlo být motivem jednání (výchova, životní zkušenosti, názory získané ve škole, hluboké přesvědčení o prospěšnosti jednání atd.)
Pak udělejte meditaci, ve které uděláte následovné:
V celém tomto procesu velice prospívá, pokud se vám podaří motivy této osoby pochopit do hloubky. Pokud se vám to nedaří je i tak dobré odpustit alespoň částečně. Tím, že ujdete alespoň kousíček cesty k odpuštění uvolníte energii, která vám zabraňovala celou situaci pochopit komplexně a možná nastane brzo čas, kdy odpustíte na všech úrovních. Někdy se může stát, že motivu porozumíte natolik, že zjistíte, že není co odpouštět. To se stává poměrně často pokud řešíte nějaké zranění z dětství, kdy jste ještě nebyli schopni plně pochopit motivy svých rodičů a podobně.
Doplnění od Petra:
Přidejte si tento krok do meditace na odpouštění:
Autor: chrysalis
Zdroj: chrysalis.cz
Sdíleno s laskavým svolením autora
Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika