Milí čtenáři, možná zjistíte, že zpracování bylinek je mnohem snadnější, než si myslíte. V tomto dílu si povíme, jak vyrobit ten nejpraktičtější bylinkový produkt – alkoholovou tinkturu.
Tinktura je základní součástí domácí bylinkové lékárničky. Vydrží nám 5 let i více, dobře se dávkuje a pohodlně se užívá i na cestách. Výhodou je, že pro její přípravu nám postačí mnohem menší množství bylinek než pro přípravu čajových směsí.
Tinkturu připravíme nejlépe z čerstvých bylin, které pokrájíme (nekovovým) nožem na menší části a naložíme do minimálně čtyřicetiprocentního alkoholu (slivovice, vínovice, vodka, líh). Alkohol v tinktuře působí jako rozpouštědlo, u obsahu alkoholu pod 30% se účinné látky nerozpouští. Někteří bylinkáři doporučují poměr rostlin a alkoholu 1:5 nebo 1:4 (hmotnostních dílů). Kořeny a kůra se používají v poměru 1:3. Pokud nemáme čerstvé bylinky, můžeme použít i sušené.
Pro nakládání bylin jsou nejpraktičtější šroubovací sklenice libovolných tvarů a velikostí.
Doba louhování v alkoholu:
květy - 5 týdnů (použijeme 40% líh)
listy a natě - 1-1,5 měsíce (použijeme 40% - 50% líh)
kořeny, kůra, dřevo, kožnaté listy, houby - 2 měsíce (60% - 80% líh)
pryskyřice (myrha, kadidlo, jantar, propolis) – 6 měsíců (použijeme až 96% líh)
Šroubovací sklenice s tinkturou každý den protřepáváme a ponecháme je v temnu při pokojové teplotě. Po uplynutí doby macerace obsah přecedíme přes papírový filtr, jemný cedníček nebo gázu. Tinktury z vysokoprocentního alkoholu zpětně naředíme pramenitou vodou, aby obsah alkoholu byl přibližně 40%. Pro zvýšení léčivého účinku do hotové tinktury můžeme přidat med nebo třtinový cukr v poměru 1 čajová lžička na 250 ml tinktury. Díky tomu se léčivá látka vstřebá lépe do krve. Hotové tinktury uchováváme ve tmě nebo v tmavých skleněných lahvích.
Dávkování tinktur se liší podle konstituce člověka a jeho tělesné váhy; v průměru se používá 3x denně 20 kapek nebo 1 čajová lžička. U dětí se použije 1 kapka tinktury na 1 kg hmotnosti dítěte denně. Obvykle při léčbě se spotřebuje jedna 50 ml lahvička tinktury – do vykapání.
V některých případech je účinnější použití tzv. lihovodného roztoku. Tak využijeme léčivé látky rozpuštěné ve vodě i v alkoholu a umocníme léčebný účinek. Lihovodný roztok je vhodnější a příjemnější než tinktura např. pro děti a pro osoby, které nesnášejí alkohol.
Postup: do horkého bylinného čaje nakapeme tinkturu, líh se převážně odpaří, ale účinné látky zůstanou zachovány. Roztok používáme v obdobném dávkování jako čaje a tinktury.
Milí čtenáři, přeji Vám pevné zdraví a rodinnou pohodu nejen do vánočních dnů, ale i po celý příští rok.
Rýčem vyryjeme hluboké kořeny křídlatky. Čím starší kořeny, tím jsou účinnější. Křídlatku sbíráme vždy jen na čistých místech, prostých jakýchkoliv chemických postřiků. Kořeny rychle, ale pečlivě omyjeme a keramickým nožem je pokrájíme na co nejdrobnější kousky. Vložíme je do sklenice a zalijeme je alkoholem o obsahu lihu min. 60% tak, aby byly potopené v alkoholu a žádná část kořene nebyla nad hladinou. Necháme macerovat minimálně 2 měsíce, ale neuděláme chybu, když dobu macerace prodloužíme třeba na 6 měsíců. Hotovou tinkturu přecedíme a trochu doředíme vodou, aby obsah alkoholu byl zhruba 40%. Přidáme 1 lžičku medu na ¼ litru hotové tinktury.
Kořen křídlatky je pro své protivirové, protiplísňové a antibakteriální účinky velmi účinný přírodní lék např. při borelióze.
Připravíme si tzv. zlatý čaj. Je to směs tří bylin - zlatobýlu, svízele syřišťového a pitulníku. 1 lžíci směsi zalijeme 1 hrnkem vařící vody a necháme macerovat. Do horkého čaje přidáme dále lžičku tinktury z lichořeřišnice, která má silné antibiotické působení. Horké vypijeme.
Konec podzimu je ideální doba pro dobývání kořene křenu. Křen je takový náš domácí všelék, který tonizuje, uleví při nemocech dýchacích cest a pomůže při bolestech.
Protibolestivý obklad např. na záda nebo kolena si můžeme vyrobit ze 3 lžic nastrouhaného kořene, které smícháme se 3 lžícemi tvarohu nebo stejného množství nastrouhaných syrových brambor. Bolavé místo potřeme sádlem a opatrně naneseme směs. Přikryjeme ji fólií a necháme působit maximálně 15 minut. Je potřeba nejprve vyzkoušet snášenlivost směsi na malém kousku kůže.
Další recepty, články a informace najdete na www.nasezelenalouka.cz.
Autor: Mgr. Radka Svatošová
Zdroj: https://nasezelenalouka.cz
Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika