Naše životospráva a zdraví je nejen o tom, co jíme, jak se hýbeme a odpočíváme, ale i o tom, s kým žijeme, pracujeme, jaké vztahy s blízkými máme a hlavně jaký vztah máme sami k sobě. Láskyplné vztahy mohou být tím nejlepším lékem na všechno, ale v opačném případě i příčinou řady problémů.
Není to zdaleka nedostatek času, peněz či pracovní povinnosti. Jsou to především naše vztahy! Vztahy s partnerem, dětmi, kolegy, přáteli, rodinou nebo chybějící vztahy … Tady totiž zažíváme každodenní emocionální stres,kterému se jednak nemůžeme jen tak vyhnout a který zásadně ovlivňuje naše zdraví a psychickou pohodu. Člověk je bytost společenská a ke své spokojenosti jednak potřebuje druhé, ale také s nimi potřebuje mít láskyplné a naplňující vztahy. Máme tedy přirozenou potřebu k někomu nejen patřit, ale také se cítit druhými milovaní, přijímaní, oceňovaní, pochopení a podporování. Když nám tohle chybí, tak nás to stresuje nebo naopak když zažíváme opakovaně hádky, nepochopení, neustálou kritiku, výčitky, ignoraci, tak nás to opět přirozeně trápí.
Následky tohoto emočního stresu se projevují úplně všude! Můžeme se cítit po fyzické stránce unavení, vyčerpaní, můžeme špatně spát, snižuje se nám imunita, zhoršuje se trávení, soustředění, můžeme mít různé bolesti všeho druhu, objevují se chronické psychosomatické potíže a řada psychických potíží. Navíc ještě emocionální stres vede k nezdravému životnímu stylu, kdy máme větší potřebu kouřit, pít alkohol, vybírat sladší a tučnější potravy, nepravidelně jíst a kvůli vyčerpanosti nemáme mnohdy energii na pravidelný pohyb. Fungující a naplňující vztahy naopak našemu zdraví prospívají a jsou tím nejúčinnějším antistresovým lékem.
Nejdříve ze všeho si zkuste pojmenovat problém konkrétně. Co vás nejvíce trápí? Co Vám ve vztahu k někomu chybí? Kdo Vás tak štve? Co Vás zranilo? Je důležité to vědět. Když totiž neznáme co přesně nás trápí, nemůžeme často najít to správné řešení a cestu jak z toho ven.
Každý vztah je jako květina, kterou když nezaléváme, tak nakonec uschne. Proto si na vztahy v první řadě potřebujeme udělat čas. Jsme obvykle tak zavalení každodenními povinnostmi, že nám na ty nejbližší nezbývá dostatek času a energie a tím se může prohlubovat emoční stres z osamělosti. Proto si nezapomínejte do svého kalendáře nejen zapisovat všechny své úkoly a pracovní povinnosti, ale také společné chvíle s partnerem, rodinou, přáteli či jiné společenské aktivity. Také se můžeme některým vztahům a nedořešeným tématům a konfliktům vyhýbat, ale o to více v nás ten vnitřní konflikt může růst. Je třeba udělat si čas i na ty nepříjemné rozhovory, které tak oddalujeme, abychom si vztahy vyčistily a mohly se hnout.
Vztahy samy od sebe nefungují, když do nich nevkládáme svou energii, čas, ale také naší pozornost. Sledujeme často u společné večeře televizi nebo čteme noviny, emaily. Jsme více na telefonu a reagujeme na každé zapípnutí při setkání s druhými. Věnovat druhým svou pozornost je mnohdy obtížné, ale pro kvalitní vztah zcela zásadní. Někdy stačí i obyčejný pohled do očí, objetí, pohlazení a hlavně poslouchat to, co nám druhý říká. V dnešní virtuální době sice komunikujeme čím dál více a rychleji, avšak na úkor kvality vztahů. Zapomínáme na opravdová setkání!
Komunikace je základ jakéhokoli vztahu. Důležité je tedy nejen umět naslouchat, ale také sdílet sám sebe s druhými. Většina emocionální stresu pramení právě z nedostatečné komunikace. Umět vyjádřit své skutečné pocity, myšlenky, potřeby není rozhodně jednoduché, ale daleko více stresující a pro naše zdraví škodlivé je emoce a potřeby potlačovat či očekávat, že si jich druzí všimnou, uhodnou a ještě je naplní.
Tím nejdůležitějším vztahem, který máme, je vztah k sobě. Od něj se odvíjí všechny ostatní vztahy. Pokud tedy sami sobě nevěnujeme čas, pozornost, neposloucháme se, nepečujeme o sebe s láskou a pochopením, ignorujeme své potřeby a přání, tak se nám právě toto nemusí dostávat ani od druhých. Často se mi stává, že právě s těmi lidmi, s kterými mě to nejvíc trápí, bolí, stresuje, tak je to jen zrcadlení něčeho ve mne, co já sama nemám v harmonii. Chceme-li tedy začít mít zdravé a fungující vztahy, je důležité začít nejdříve u sebe.
Autor: Zuzana Douchová
Zdroj: zuzanadouchova.cz
Sdíleno s laskavým svolením autora
Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika