Životní styl podporující naše fyzické a psychické zdraví je především o vyváženosti a čím více stresu, aktivit a povinností máme, tím více naše tělo potřebuje právě pravý opak a tím je ODPOČINEK. Pokud jste toto slovo už dlouho neslyšeli a nezažili, mám pro vás tři kroky jak se s ním znovu spojit.
Dnešní doba akcentuje výkonnost, strukturovanost a rychlost a my neustále hledáme způsoby, jak se v těchto kvalitách zdokonalovat. Náš čas je naplánovaný aktivitami, povinnostmi a úkoly, které se snažíme co nejrychleji zvládnout. Na odpočinek a pomalost není pak čas ani pomyšlení. Právě však tato kvalita pouhého bytí a nikoli dělání nám navrací klid, radost ze života, regeneruje tělo i duši a posiluje imunitní systém. Nepodceňujme proto únavu a pojďme si raději pořádně odpočinout.
První krok k odpočinku je si vůbec připustit, že jsme unavení a vyčerpaní. Nejde o žádnou poruchu systému či naší slabost, ale o přirozenou reakci našeho organismu na zátěž jakékoli podoby. Únavu máme často potřebu maskovat, ignorovat a zahánět různými stimulanty. Únava je jen signálem našeho těla, že potřebuje zastavit a dočerpat sílu a energii. Více o tom, jak se únava projevuje a jaké potíže s ní souvisí si přečtěte v mém jiném článku >> tady.
Druhým krokem k odpočinku je zjistit, o jaký typ únavy se jedná. Je totiž rozdíl, zda jsme unavení fyzicky, mentálně či emocionálně. Podle typu únavy si pak teprve můžeme naordinovat ten správný způsob odpočinku. Je rozdíl, zda jsme fyzicky unavení například z nedostatku kvalitního spánku, přetrénování či příliš aktivního života, nebo mentálně unavení z neustálého řešení problémů, mentální práce a myšlení nebo emocionálně unavení z náročných vztahů s blízkými, kolegy či klienty. Na každý tip únavy totiž potřebujeme jiný typ odpočinku. Někdy potřebujeme jen ticho a klid, někdy zase naopak společnost nebo koukat na filmy a nic neřešit, někdy se potřebujeme jen pořádně vyspat a někdy zase naopak projít na čerstvý vzduch. Jaký způsob odpočinku byste potřebovali právě teď? Táhne vás to spíše k televizi, do přírody, za lidmi, nebo do postele? Jak byste si potřebovali odpočinout?
Poslední krok a ten často nejdůležitější je si odpočinek dovolit. Často zvládneme předchozím kroky. Víme, že jsme unavení, z čeho jsme unavení a co bychom potřebovali, ale nedokážeme si odpočinek dovolit. Máme přeci tolik nedodělané práce, naplánovaných událostí, ostatní nás potřebují a teď se nám únava rozhodně nehodí! Co v této situaci nejčastěji děláme? Přebíjíme únavu sladkostmi, kofeinem či další aktivitou. Výsledkem je ještě větší vyčerpanost a podrážděnost, což se časem může začít projevovat i psychosomaticky v podobě nějaké nemoci, která nás doslova do postele dožene. Odpočinek často odsouváme až do té doby, kdy si naše tělo samo řekne a zastaví nás. A bohužel někdy ani v nemoci si nedokážeme plně odpočinout a vědomě vypnout. Snažíme se rychle nemoci zbavit a zase honem do provozu. Tomuto přístupu se však naše tělo může začít bránit v podobě vážnějších onemocnění, depresí nebo syndromu vyhoření. Na odpočinek máme v každém případě právo a možná i povinnost ke svému tělu a zdraví si ho dopřát. Nikdo jiný si za nás neodpočine. Důležité je, že každá minuta odpočinku v podobě, která nám dělá dobře, se počítá! A někdy opravdu stačí málo. Tak si pojďme už odpočinout.
Autor: Zuzana Douchová
Zdroj: zuzanadouchova.cz
Sdíleno s laskavým svolením autora
Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika